Emoční stres: Jak může ničit naše zdraví

09.04.2021

Co nejúčinnějšího můžeme udělat pro výrazné zlepšení svého zdraví? Odpověď zní: Naučme se efektivně zvládat emoční stres.


Proč je emoční stres jednou z nejvýznamnějších příčin všech chronických zdravotních problémů? Protože se naše tělo nemůže bránit proti poškození, které emoční stres v průběhu času tiše vytváří. Naše tělo platí velkou fyziologickou cenu za každou chvíli, kdy se cítíme úzkostně, napjatě, frustrovaně nebo naštvaně.

Není cílem tyto emoce potlačit. Úzkost, napětí, frustrace nebo zlost mají svůj význam, když poprvé vzniknou. Nebezpečí však spočívá v tom, že tyto emoce prožíváme chronicky, dlouhodobě.

Emoční stres odstartuje v těle řadu reakcí, které zahrnují sympatický nervový systém, což je část nervového systému, která by zvýšila naši šanci na přežití, pokud bychom na túře v horách narazili na medvěda. V takové situaci náš sympatický nervový systém připraví tělo na útěk nebo boj:

  • Zrychlí a zintenzivní tlukot srdce a dechovou frekvenci, aby měly svaly k dispozici více kyslíku a živin.
  • Převede většinu krevní zásoby do velkých svalových skupin.
  • Zpomalí nebo úplně vypne trávicí systém, aby nedošlo k plýtvání krve, živin a kyslíku.
  • Stimuluje uvolňování většího množství glukózy do krve pro více energie.
  • Stimuluje uvolňování kortizolu z nadledvinek, aby se zvýšila hladinu cukru v krvi a tím i energie.
  • Zvětší zorničky, aby mohlo více světla vstoupit do očí a tím se zostřil zrak.

Mít zdravý sympatický nervový systém, který je schopen poskytovat všechny výše uvedené funkce během mimořádných událostí, je výhodné. Chceme se však vyvarovat toho, abychom tento stav zažívali nepřetržitě kvůli emočnímu stresu, což ale mnozí z nás v dnešním hektickém světě zažívají.

Emoční stres je pro naše zdraví nesmírně škodlivý, protože tělo na něj reaguje stejným způsobem, jakým by reagovalo v životě-ohrožující situaci. Samozřejmě ne vždy ve stejné míře, ale není pochyb o tom, že sympatický nervový systém zvyšuje výkon, kdykoli se cítíme úzkostně, napjatě, frustrovaně nebo naštvaně. Jinými slovy, kdykoli se cítíte vystresovaní. To vede k urychlenému stárnutí, poškozování tkání a chronickým onemocněním.


Co tedy můžeme udělat pro efektivní řízení emočních stresorů a prevenci vzniku zdravotních problémů?

1. Zhluboka a pravidelně dýchat

Dech může skutečně snížit tón sympatického nervového systému a zvýšit tón parasympatického nervového systému, což je část nervového systému, která podporuje relaxaci a dobré trávení.

2. Každý den věnovat čas modlitbě, meditaci nebo relaxaci

Všechny tyto aktivity prokazatelně snižují krevní tlak, tepovou frekvenci a zlepšují krevní oběh. Během meditace nebo relaxace nám může výborně pomoci hudba k tomu určená.

3. Praktikovat vizualizaci

Téměř všichni skvělí sportovci praktikují nějakou formu vizualizace. Věnujme každý den alespoň pár minut vizualizacím toho, jak si přejeme, aby vypadal náš pohodový den.

4. Dbát na přísun živin důležitých pro zdravý nervový systém

Výživa může znamenat obrovský rozdíl ve schopnosti zvládnout určité množství stresu bez akutních zdravotních problémů. I když je pro celkové zdraví důležité konzumovat dobře vyváženou a výživnou stravu, zajistěte si dostatečný příjem vitamínů B a D a omega-3 mastných kyselin DHA a EPA.

5. Být upřímní o svých pocitech

Snaha o poznání sebe a našich každodenních pocitů je naprosto nezbytná pro to, aby se nepříjemné, ale skutečné emoce nestaly chronickým stavem. Hněv, frustrace a úzkost mohou přispět k osobnímu růstu a rozvoji, pokud jsme k sobě upřímní a snažíme se objevit jejich hlavní příčiny.

Jednou z nejlepších metod, jak zvýšit povědomí o tom, co skutečně cítíme, je psaní deníku. Pravidla jsou jednoduchá: žádná cenzura, pouze čistý tok myšlenek z naší mysli a srdce na kus papíru. Pravidelné psaní deníku může být velmi prospěšné pro naše emoční zdraví.

6. Hýbat se

Je dobře známou skutečností, že pravidelné cvičení je jedním z nejlepších návyků, které můžeme přijmout, abychom se vyhnuli depresím a zůstali v harmonii. Nezáleží na tom, jaký druh cvičení děláme. Důležité je být aktivní a pravidelně používat své klouby a svaly.